Milyen izgalmas lehetőségek állnak majd rendelkezésedre az Élelmezésvezető tanfolyam sikeres elvégzése után? A cikkben azokra a kérdésekre is választ fogsz kapni, amelyekre talán nem is gondoltál volna.
Az élelmezésvezető legfontosabb feladata az élelmezési üzem munkájának megszervezése és ellenőrzése, valamint a közétkeztetést ellátó üzem irányítása.
A közétkeztetés a magyarországi lakosság nagyjából 10 százalékát érinti.
A közétkeztetés fogalma így szól a közétkeztetésre vonatkozó táplálkozás-egészségügyi előírásokról szóló EMMI rendelet alapján:
„Olyan rendszeres étkezést biztosító, szervezett közösségi ellátás, melyet nevelés-oktatási intézményekben, állami és önkormányzati finanszírozású nyári táborokban, fekvőbeteg-szakellátást nyújtó intézményekben, szociális ellátás, gyermekjóléti alapellátás és gyermekvédelmi szakellátás keretében ellátott, különböző korú és egészségi állapotú személyek részére, többnyire előre megrendelés alapján a nap egy meghatározott időszakában, meghatározott időtartamban nyújtanak.”
Ahogy olvashattad, a közétkeztetést különböző korú és egészségi állapotú emberek részére kell biztosítani, így az élelmezésvezető, aki ezt megvalósítja, nagy szaktudással kell, hogy rendelkezzen.
Az élelmiszerbiztonság szempontjából kulcsfontosságú, hogy a közétkeztetésben használt élelmiszerek megfelelő minőségűek és biztonságosak legyenek a fogyasztók számára.
Ennek érdekében számos olyan élelmiszer van, amelyek felhasználása tilos a közétkeztetésben:
Azt gondoltad, hogy az ételek csak úgy varázsütésre kerülnek az asztalodra? A titok nyitja az élelmezésvezetők munkájában rejlik, akik felelősek azért, hogy egészséges, változatos és ízletes ételek készüljenek a konyhában.
Az alábbiakban felsoroljuk az ő legfontosabb feladatait:
Mivel az élelmezésvezetőnek magas szintű szakértelemmel kell rendelkeznie, az Élelmezésvezető tanfolyam elvégzése számos feltételt igényel. Az elsődleges követelmény a középfokú iskolai végzettség, vagyis az érettségi megléte.
Emellett szakmai előképzettségre is szükség van, amelyhez az alábbi végzettségek valamelyikére van szükség: 510132306 Szakács szaktechnikus, 510132302 Cukrász szaktechnikus, 510132308 Vendégtéri szaktechnikus, 42 5 5129 169 0 28 Vendéglátó technikus, 52 7822 02 Vendéglátó technikus, 54 811 01 Vendéglátás-szervező, 52 811 01 Vendéglős, 54 811 01 Vendéglátásszervező-vendéglős, vagy 54 811 01 Vendéglátásszervező.
A képzéshez továbbá szükséges egy egészségügyi alkalmassági igazolás, melyet foglalkozás-egészségügyi szakellátó hely orvosa állíthat ki.
Ha az imént felsorolt feltételek birtokában vagy, és szeretnéd bővíteni szakmai tudásod, ne habozz jelentkezni az Élelmezésvezető tanfolyamra !